СЦЕНАРІЙ
КВК «Юні
мовознавці»
до Дня української
писемності та мови
РОЗРОБИЛА: Викладач
української мови та літератури Пелешок Г.М.
Мета: формувати розуміння
того, що українська мова – єдина державна мова України, тому потрібно її
вивчати; розширювати знання про красу і багатство української мови; збудити
прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння з української мови,
спонукати їх до творчої праці; розвивати навички роботи в групах, пам’ять,
увагу, швидкість мислення; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної
гордості, любові до рідного краю, глибоку повагу до рідної мови.
Хід заняття
Звучить пісня
«Рідна мова»
Вступне слово
викладача
Щорічно 9 листопада
в Україні відзначається День української писемності та мови, запроваджений у
1997 році Указом Президента, в якому говориться: “На підтримку ініціативи
громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в
консолідації суспільства постановляю: “Установити в Україні День української
писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування
пам’яті Преподобного Нестора Літописця”.
Із святом вас,
шановні добродії, із святом, шанувальники рідного слова!
1. Поетична хвилинка
Молитва О книго, Божа ти рабине! Народу й роду берегиня! Неопалима купина По всіх вертепах і яскинях, Неначе зірка провідна, Великомученице, Ти Нас освіти і освяти!
А рідну мову – слово Боже
Топтало плем’я зловороже, Кричало: «Не было и нет!» Пророчило: «И быть не может!» Ти свій розкрилювала лет, І ринув твій небесний спів, Як грім на голови катів.
Ти, мов цілющою водою,
Нас причащаєш колядою І віщим словом Кобзаря. Хай воскреса народ з тобою І правди Божої зоря Осяє Україну-Русь! За це я, страднице, молюсь.
Молюсь за працьовиті руки
І світоч правди і науки, Щоб в кожнім серці запалав, Щоб знали діти і онуки, Хто, де, коли, за що страждав. Господь мій! Нас ти не покинь, Святого Духа на нас злинь! Амінь!
2. Звертання до учнів
Виразимо свою любов і шану рідній мові, ми, її носії, її
діти, то ж вивчаймо її, пізнаваймо її тайни, бо ми – українці.
ВИКЛАДАЧ: А оцінюватиме відповіді команд вельмишановне
компетентне журі, яке буде підраховувати отримані
бали і після кожного конкурсу та в кінці змагання зробить підсумки і
визначить команду-переможницю.
(Представлення
журі)
ВИКЛАДАЧ: Гра складається з
конкурсів на знання мови та одного конкурсу для вболівальників.
Кожен конкурс оцінюється визначеною кількістю балів. Ці бали відмічає журі в
спеціальних картках.
Активну участь у грі беруть вболівальники . Вони можуть
показати свої знання у конкурсі вболівальників, а також допомогти своїй
команді у випадку, якщо вона не знатиме правильної відповіді, й
отримати додаткові бали.
3. Представлення команд:
Конкурс №1
Назва, девіз, вислів про мову.
Команда « Мовознавці»
Девіз команди: «Хто любить,
знає рідну мову, тому вона всміхнеться».
Команда «Галичани»
Девіз команди: «Хто мову шанує
свою, хай той переможе в бою».
Конкурс №2. Розминка
Завдання: Учаснику кожної команди
будуть запропоновані питання, на які необхідно дати відповідь. Якщо учасник
команди не дає відповіді, то це питання не зараховується. Вигукувати та
підказувати забороняється, навіть у межах однієї команди, гравець має
відповідати самостійно. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал.
Отож, у кожної з команд є можливість набрати аж 10 балів за цей конкурс.
Питання
для команди « Мовознавці»:
1. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
2. Назвіть останній відмінок
української мови. (Клична форма)
3. Замініть фразеологізм викинути
з голови одним словом-синонімом. (Забути).
4. Скільки голосних в українській
мові? (6)
5. Поставте займенник «себе» в
Н.в. (Немає Н.в.)
6. Яка частина мови не належить
ні до самостійних, ні до службових частин?(Вигук)
7. Скільки звуків у слові «кущ»?
(4)
8. Поставте у кличний відмінок
слово «юнак» (Юначе!)
9. Чуже мовлення, передане
дослівно. (Пряма мова)
10. Що вивчає розділ про мову
«Морфологія»? (Частини мови)
Розділ
науки, який вивчає звуки. (Фонетика)
Питання
для команди «Галичани»:
1.Назвіть слова з префіксом -прі.
(Прізвисько, прірва, прізвище)
2. Скільки звуків у слові «дощ»? (4)
3. Розмова двох осіб? (діалог)
4. Слова з протилежним значенням
(антоніми).
5. Розділ науки про правопис (орфографія).
6. Розділ науки, який вивчає будову речення і словосполучення. (Синтаксис)
7. Замініть фразеологізм накивати п’ятами одним
словом-синонімом. (Втекти)
8. Поставте дієслово «вигукувати»
у наказовий спосіб. (Вигукуй)
9. Поставте іменник «кравець» у Кл.в. (Кравче!)
10. Назвіть голосні звуки. (а о у е и і)
Журі
оголошує результати конкурсів.
Конкурс №3. Кросворд. (11 б.)
Конкурс №4. Домашнє завдання. Декламація
віршів. (5 б.)
Конкурс №5. Хто знає більше прислів’їв
та приказок про мову
Команди по черзі розповідають прислів’я
та приказки. Хто більше – той виграв.
КОНКУРС
№6 «РЕДАКТОР»
Завдання: відредагувати
словосполучення.
Оцінювання:
10 балів (по 1 б. за правильну відповідь).
КОНКУРС Капітанів №7 «ГРАМАТИЧНИЙ ТУРНІР»
Словниковий диктант
Оцінювання: від 1 до 12 балів.
Різ..б..яр, пр…черствілий, пр…сильний, різдв…яна,
пів…Європи, Св..ятослав, хворос…няк, каз…но, Уман…щина, дит..ясла,
К(к)онституція України, В(в)верховна Р(р)ада України.
Журі
оголошує результати конкурсів.
Оцінювання: За
перемогу максимально можна отримати три бали, за поразку – 1-2.
Конкурс №8
ЗАВДАННЯ: З
поданого слова «милозвучність» утворити якомога більше
слів. На обдумування учасникам команд дається дві хвилини. Перемагає команда,
яка запише більшу кількість утворених слів.
Оцінювання: За
перемогу максимально можна отримати п’ять балів, за
поразку – 3-4.
Орієнтовні
відповіді:
Мило, ніс,
сіль, злість, вино, осінь, звучить, сіть, лози, лом, оси, міль, ніч, мови,
воли тощо.
Журі
оголошує результати конкурсів.
ВИКЛАДАЧ: Наш український народ, навіть
у надзвичайно важкі для нього історичні часи, умів вдало пожартувати. Тож у
цьому конкурсі ви покажете свою кмітливість у розгадуванні народних
українських загадок. Це будуть загадки, мовні загадки-шаради та
загадки-жарти.
Конкурс №9
Завдання: відгадати загадку.
Оцінювання: 1 бал за кожну правильну
відповідь. (9 б.)
1.
Який молочний продукт стане злаком, якщо
прочитати його справа наліво? (Сир).
2.
Одного батька і одної матері дитина, а нікому
з них не син. (Дочка).
3.
Що воно за штука, що день і ніч стука? (Серце).
4.
Префікс від слова перенести, корінь від слова
казати (Переказ).
5.
Що в людині найшвидше? (Думка).
6.
З якої миски не можна наїстися? (З
порожньої).
7.
Що іде, не рухаючись із місця? (Час).
8.
Мовчить, а сто людей навчить (Книга).
9.
Біжить, біжить, не оглядається (Час).
Журі оголошує результати конкурсів.
КОНКУРС №10 «І ЧУЖОГО НАВЧАЙТЕСЬ, Й СВОГО НЕ ЦУРАЙТЕСЬ…»
ВИКЛАДАЧ: . Часто люди, намагаючись справити
про себе враження, як про дуже ерудованих, сиплють чудернацькими чужомовними
словами: медитація, девальвація, оптимізація, тоді, як в
рідній мові анітрохи не гірші, а навпаки — не такі незвичні й громіздкі
відповідники: роздуми, продовження, поліпшення. Наш конкурс
«І чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь…» доведе, що українська мова
має повновартісні відповідники до багатьох запозичень.
Завдання : Дібрати до запозичених слів
українські відповідники.
Оцінювання: від 1 до 14балів
Конкурс №11. Скоромовки ( 4 б.)
Вимов скоро скоромовку:
• Напекли млинців, назвали кравців, а кравець за млинець та й побіг у танець • Коса косить – бруса просить, косар Герасим косу погострив – клин окосив • Бук бундючивсь перед дубом, тряс над дубом бурим чубом. Дуб пригнув до чуба бука - буде букові наука. • Сидів горобець на сосні, -- заснув - і упав уві сні. якби не упав уві сні, сидів би він ще на сосні. Конкурс 12 . Для вболівальників. «Відгадай пісню за зображенням». (8 б.) Підсумки |
ВИКЛАДАЧ: Завершити наш конкурс
хотілося б словами Олеся Гончара: «Мова – це доля нашого народу,
і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її».
Картка
для журі
Мовознавчий КВК
Конкурс№ 1. Презентація команд.
5 балів
Конкурс№2 Розминка
10 балів за цей конкурс.
Питання
для команди « Мовознавці»:
1. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
2. Назвіть останній відмінок
української мови. (Клична форма)
3. Замініть фразеологізм викинути з
голови одним словом-синонімом. (Забути).
4. Скільки голосних в українській
мові? (6)
5. Поставте займенник «себе» в Н.в.
(Немає Н.в.)
6. Яка частина мови не належить ні
до самостійних, ні до службових частин?(Вигук)
7. Скільки звуків у слові «кущ»?
(4)
8. Поставте у кличний відмінок
слово «юнак» (Юначе!)
9. Чуже мовлення, передане
дослівно. (Пряма мова)
10. Що вивчає розділ про мову
«Морфологія»? (Частини мови)
Розділ
науки, який вивчає звуки. (Фонетика)
Питання
для команди «Галичани»:
1.Назвіть слова з префіксом -прі.
(Прізвисько, прірва, прізвище)
2. Скільки звуків у слові «дощ»? (4)
3. Розмова двох осіб? (діалог)
4. Слова з протилежним значенням
(антоніми).
5. Розділ науки про правопис (орфографія).
6. Розділ науки, який вивчає будову речення і словосполучення. (Синтаксис)
7. Замініть фразеологізм накивати п’ятами одним
словом-синонімом. (Втекти)
8. Поставте дієслово «вигукувати» у
наказовий спосіб. (Вигукуй)
9. Поставте іменник «кравець» у Кл.в. (Кравче!)
10. Назвіть голосні звуки. (а о у е и і)
Журі
оголошує результати конкурсу.
Конкурс №3. Кросворд. (11 б.)
Конкурс №4. Декламація віршів. (5 б.)
Конкурс №5. Хто знає більше прислів’їв та приказок про мову (5 –переможці. 4 –інша команда)
Команди по черзі розповідають прислів’я та
приказки. Хто більше – той виграв.
КОНКУРС №6 «РЕДАКТОР»
Завдання: відредагувати
словосполучення.
Оцінювання:
10 балів (по
1 б. за правильну відповідь).
- Зробити слідуючим чином (зробити
таким чином)
- Відмінити процедуру (скасувати
процедуру)
- Відкрити очі (розплющити
очі)
- Лєснічна площадка (сходовИй
майданчик)
- Різка біль (різкий біль)
- Зустрічаємося по суботам (зустрічаємося
щосуботи (по суботах))
- Потерпіти поразку (зазнати
поразки)
- На протязі години (протягом (упродовж)
години)
- Підняти важливе питання (порушити
важливе питання)
- Отримати освіту (здобути освіту)
КОНКУРС Капітанів №7 «ГРАМАТИЧНИЙ ТУРНІР»
Словниковий диктант
Різ..б..яр, пр…черствілий, пр…сильний, різдв…яна,
пів…Європи, Св..ятослав, хворос…няк, каз…но, Уман…щина, дит..ясла,
К(к)онституція
України, В(в)верховна Р(р)ада України.
Різьбяр,
причерствілий, пресильний, різдвяна, пів-Європи, Святослав, хворостняк, казино,
Уманщина, дит’ясла, Конституція України, Верховна Рада України.
Оцінювання:
від 1 до 12 балів. Журі оголошує результати конкурсів.
Конкурс №8
ЗАВДАННЯ: З
поданого слова «милозвучність» утворити якомога більше
слів. На обдумування учасникам команд дається дві хвилини. Перемагає команда,
яка запише більшу кількість утворених слів.
Оцінювання: За
перемогу максимально можна отримати п’ять балів, за
поразку – 3-4.
Орієнтовні
відповіді:
Мило, ніс,
сіль, злість, вино, осінь, звучить, сіть, лози, лом, оси, міль, ніч, мови, воли
тощо.
Журі
оголошує результати конкурсів.
Конкурс №9
Завдання: відгадати загадку.
Оцінювання: 1 бал за кожну правильну відповідь. (9 б.)
10.
Який молочний продукт стане злаком, якщо
прочитати його справа наліво? (Сир).
11.
Одного батька і одної матері дитина, а нікому з
них не син. (Дочка).
12.
Що воно за штука, що день і ніч стука? (Серце).
13.
Префікс від слова перенести, корінь від слова
казати (Переказ).
14.
Що в людині найшвидше? (Думка).
15.
З якої миски не можна наїстися? (З
порожньої).
16.
Що іде, не рухаючись із місця? (Час).
17.
Мовчить, а сто людей навчить (Книга).
18.
Біжить, біжить, не оглядається (Час).
Журі оголошує результати конкурсів.
КОНКУРС №10 «І ЧУЖОГО НАВЧАЙТЕСЬ Й СВОГО НЕ ЦУРАЙТЕСЬ…»
Завдання : Дібрати до запозичених слів
українські відповідники.
Оцінювання: від 1 до 14балів
- Віраж
/ Поворот
- Акцент /
Наголос
- Журнал /
Часопис
- Вояж
/ Подорож
- Монстр /
Потвора
- Юрист
/ Правник
- Егоїст / себелюб
- Асортимент / Перелік
- Деградація / Занепад
- Аплодисменти /
Оплески
- Унікум / виняток
- Кафе / кав’ярня
- Блондинка / білявка
- Дисципліна / порядок.
Конкурс №11. Скоромовки ( 4 б.)
Вимов скоро
скоромовку:
• Напекли млинців,
назвали кравців, а кравець за млинець та й побіг у танець
• Коса косить –
бруса просить, косар Герасим косу
погострив – клин окосив
• Бук бундючивсь
перед дубом, тряс над дубом бурим чубом. Дуб пригнув до чуба бука - буде букові
наука.
• Сидів горобець
на сосні, -- заснув - і упав уві сні. якби не упав уві сні, сидів би він ще на
сосні.
Конкурс 12 . Для вболівальників. «Відгадай пісню за зображенням». (8 б.)
Підсумки
Підсумки
Назва конкурсу
|
«Надзвичайні»
|
«Галичани»
|
1.Презентація (5)
|
|
|
2.Розминка (10)
|
|
|
3.Кросворд (11)
|
|
|
4.Вірш (5)
|
|
|
5.Прислів’я та приказки (5 перемога – 4 поразка)
|
|
|
6.Редактор (10)
|
|
|
7.Конкурс капітанів (12)
|
|
|
8. Милозвучність (5 – 4)
|
|
|
9. Загадки (9)
|
|
|
10. «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь» (14)
|
|
|
11. Скоромовки (4)
|
|
|
12.Конкурс уболівальників (8)
|
|
|
Підсумки
|
|
|
Додаток
Вимов скоро скоромовку:
• Напекли млинців, назвали кравців, а кравець за млинець та й побіг у танець
• Коса косить – бруса просить, косар Герасим косу погострив – клин окосив
• Бук бундючивсь перед дубом, тряс над дубом бурим чубом. Дуб пригнув до чуба бука - буде букові наука.
• Сидів горобець на сосні, -- заснув - і упав уві сні. Якби не упав уві сні, сидів би він ще на сосні.
• Напекли млинців, назвали кравців, а кравець за млинець та й побіг у танець
• Коса косить – бруса просить, косар Герасим косу погострив – клин окосив
• Бук бундючивсь перед дубом, тряс над дубом бурим чубом. Дуб пригнув до чуба бука - буде букові наука.
• Сидів горобець на сосні, -- заснув - і упав уві сні. Якби не упав уві сні, сидів би він ще на сосні.
Дякую!
ВідповістиВидалити