Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Словотвір.Орфографія»
Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання шестикласників зі
словотвору й орфографії; удосконалити вміння й навички визначати словотвірні
категорії, пояснювати орфограми у словах, використовуючи вивчені правила
правопису; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, уміння працювати в
групах, раціонально розпоряджатися коштами; виховувати повагу до однокласників,
толерентність.
Ключові компетентності: усвідомлення важливості знань з основ підприємливості та
фінансової грамотності, їх корисності у життєвих ситуаціях.
Тип уроку: урок
узагальнення й систематизації знань.
Міжпредметні зв’язки: зарубіжна література, українська література.
Обладнання та матеріали: підручник, «золоті» монети, тестові завдання, коробка зі
скарбом.
Хід уроку
«Коли дивишся на
море – починаєш мріяти»
Р. Л. Стівенсон
I. Організаційний
момент
II. Актуалізація опорних
знань
1. Перевірка
домашнього завдання. ВПР.197, с.93
2. «Мозковий штурм»
·
Що
вивчає словотвір?
·
Назвіть
способи словотвору.
·
Яка
різниця між спільнокореневими словами та формами слова?
·
Як
пишуться слова з першою частиною фото-, кіно-, радіо-, авіа-, авто-, мото-,
супер-?
·
Як
пишуться слова з першою частиною віце-, екс-,
максі-, міді-, міні-?
·
Як
пишуться слова з частинами пів-, напів-? (1 бал за правильну відповідь)
IІI. Оголошення теми й мети уроку
Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми узагальнимо й систематизуємо знання зі словотвору й орфографії.
Упевнена,
що більшість із вас любить пригоди, мріяти Також пригадаємо пригодницький роман
Роберта Льюіса Стівенсона «Острів скарбів», який ви вивчаєте із зарубіжної
літератури, а також частину пригодницького роману Василя Рутківського «Джури
козака Швайки» - «На козацьких островах», який ви вивчаєте з української
літератури.
Якщо ви плідно попрацюєте сьогодні, то,
можливо, в кінці уроку нам вдасться відшукати скарб. А ще за правильні
відповіді ви будете отримувати «золоті» монетки, які зможете обміняти на бали.
Що об’єднує цих два твори?
(Жанри)
Яка тематика цих творів? Розповідь про подорож команди «Іспаньйоли» за
скарбами пірата Флінта «Острів скарбів»). Зображення пригод дванадцятирічних
хлопчиків Санька та Грицика у супроводі сміливого вивідника Швайки у складний
період протистояння українців турецько-татарським набігам і сваволі
польсько-литовських магнатів та зародження козацтва («На козацьких островах»)
ІV. Практичні вправи.
1. Орфографічно-пунктуаційний
практикум.
Записати цитати. Визначити, з якого твору
ці цитати. Прокоментувати орфограми в словах, розділові знаки.
«Пробач, Джиме,
але я погано переношу шибеницю». (Джон Сільвер).
«Справа не в умінні заробити, а в
умінні зберегти».
«Людина може жити всюди, куди б
її не закинуло життя». (Бен Ган – «робінзон»)
2. Зробити словотвірний розбір
слів:
Заробити, весело, вихід, приморський, скарбошукач.
3. Робота в парах.
На кожнїй парті є монети, на яких написані
частинки слів. Утворити з поданих частинок слова способом складання, записати
їх в робочому зошиті. Пояснити
написання складних слів. За кожне правильно записане слово – 1 монета.
Дит’ясла, школа-ліцей, міні-маркет, лісопарк, кінотеатр.
Взаємоперевірка.
V.
Самостійна (тестова робота)
1.Виконати тестові завдання, обравши одну правильну відповідь із трьох. Із
вибраних літер скласти слово. Це буде підказка, де знайти скарб у нашому класі.
Хто не зробив жодної помилки –1 монета (1 бал). Час виконання – 10 хв.
СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ
1.Укажіть слово, твірна основа
якого визначена правильно:
ш) деревце ←дерев’яний;
с)
садочок ← садити;
п)
бабусин ←бабуся.
2. Укажіть ряд слів, кожне з яких утворене
суфіксальним способом:
а) порибалити, чорнослив, тополиний;
і) гречаний, співак, холодильник;
т) ковзаняр,
асфальтувати, перечитати.
3. Укажіть ряд слів, кожне з яких утворене префіксальним способом:
ф) перекопування, списування, відлетіти;
о) перекопаний, списаний, передмістя;
д) перекопати, списати, небезпека.
4. Укажіть ряд слів, кожне з яких утворене префіксально-суфіксальним
способом:
к)
прилягти, побудований, доречний;
л)
прадавній, прибережний, спечений;
в) невідкладний,
безталанний, провулок.
5.
Укажіть
ряд слів, кожне з яких утворене безафіксним способом:
к)
перепис, розповідь, правнук;
и)
спів, стрибок, виліт;
і)
приїзд, вихід, синь.
6.
Укажіть
ряд слів, кожне з яких утворене складанням слів:
к)
радіожурналіст, мікроавтобус, телепередача;
б)
метробудівник, зоомагазин, лісостеповий;
в) кінопалац,
живопліт, чорноземний.
7. Укажіть ряд, у якому в утворених словах
немає помилок:
а) Запоріжжя — запоріжський, дрогобицький
— Дрогобиччина;
о) Кременчук — кременчуцький, черкаський
— Черкащина;
в) чех — чешський, убогий — убозтво.
8.
Укажіть
ряд складних слів зі сполучним -о-:
а) житт..здатний, груш..подібний,
овоч..сховище;
н) вуж..подібний, тисяч..ліття, гірнич..рудний;
в) прац..любний, дощ..мір, меч..носець.
9.
Укажіть
ряд слів, кожне з яких пишеться через дефіс:
н) (пів)України, (пів)Києва, (пів)Одеси;
о) (пів)Харкова, (пів)класу, (пів)Європи;
в) півгодини,
(пів)аркуша, (пів)апельсина.
10.
Укажіть
ряд слів, кожне з яких пишеться через дефіс:
а) (інженер)електрик, (магазин)салон,
(лісо)воз;
б) (льон)кучерявепь,
(лікар)еколог, (кіно)актор;
я) (літак)винищувач, (завод)лабораторія,
(крісло)гойдалка:
2. Робота в парах. Взаємоперевірка.
3.Бесіда.
- Де знаходиться наш скарб? На
підвіконні. І це – книга. Чи вважаєте ви книгу скарбом? Чому?
- Якби вам запропонували за монети, зароблені на уроці, купити книгу чи
контент до улюбленої комп’ютерної гри, що б ви придбали? А може, гроші сховали
б чи поклали в банк на депозит?
VI. Підсумки.
Виставлення оцінок.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Найважчим із цієї теми для мене було...
VII.Домашнє завдання.
Повторити правила. Виконати впр.198,с.93.
Немає коментарів:
Дописати коментар